ZBOR USPEŠNO OKONČAN

Reč iz struke potvrđena u praksi

Hotelsko-turističko društvo “Šumarice”, Kragujevac, je od 23. do 25. novembra bilo domaćin 30-tog, jubilarnog Zbora ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije. Ovaj skup je takmičarskog karaktera i tradicionalno se održava svake druge godine od 1969., u organizaciji Samostalnog sindikata ugostiteljstva i turizma Srbije, pod pokroviteljstvom Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije.

30-zbor Galerija slika

Zbor ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije okuplja profesionalce, učenike i studente iz cele Srbije koji žele da pokažu svoja znanja i da nauče nešto novo od svojih starijih, iskusnijih kolega. Pored radno-proizvodnih takmičenja, za seniore u petnaest, a za učenike u osam disciplina, bila je upriličena i prezentacija opreme i proizvoda namenjih ugostiteljstvu, turizmu, kao i turistička ponuda, izložba suvenira, predmeta domaće radinosti i umetničkog zanata. Ova nacionalna manifestacija je mesto susreta dokazanih stručnjaka iz oblasti kulinarstva, usluživanja i turizma, ali i mesto druženja i uspostavljanja novih kontakata.
Predsednik samosatalnog sindikata ugostiteljstva i turizma Srbije i predsednik Organizacionog odbora manifestacije, gospodin Dragan Cvetković, otvarajući manifestaciju, istakao je, između ostalog, da je vreme od 47 godina njenog trajanja, od početne 1969. godine u Vrnjačkoj Banji, uprkos turbulentnim vremenima, potvrda njenog kvaliteta koji ju je održao do današnjih dana.
Jedna od značajnih vrednosti ovie manifestacije, i razlog njenog opstanka je u prepoznavanju značaja zajedničkog delovanja SSUIT, resornog ministarstva, privrede, škola, fakulteta i ostalih subjekata iz ove oblasti. Dinamici i ukupnom kvalitetu takmičenja doprinela je i odluka da domaćin uvek bude drugi grad, koji, pošto na osnovu ispunjenih uslova postavljenih od strane SSUIT-a, ulazi u uži izbor kandidata, od kojih onaj sa najbolje uslove, biva izabran za domaćina. Jedna od centralnih tema tek završenog Zbora, bila je ponovno uvođenje dualnog obrazovanja, kao i njegova implementacija u obrazovni sistem. Ono o čemu se danas toliko priča, po rečima našeg sagovornika, kontinutirano se odvija u toku školovanja za ovu uslužnu privrednu delatnost, a svi kadrovi obrazovani u ovoj delatnosti u Srbiji, uspešno se profesionalno ostvaruju širom sveta.
– O dualnom obrazovanju je bilo dosta reči, i mi smo želeli da istaknemo nekoliko pozitivnih primera iz prakse. Ugostiteljsko-turistička škola u Beogradu sa školskom radionicom hotel “Palas” predstavlja vodeću referentnu ustanovu za obrazovanje i vaspitanje kadrova ugostiteljsko-turističke struke u Republici Srbiji. Ova škola pruža sveobuhvatno obrazovanje kroz stručno metodološku, edukativnu i privrednu delatnost, kao i kroz mogućnost za vrhunski održivi razvoj sopstvenim kadrovima. Osnovna delatnost škole i školske radionice je srednje stručno obrazovanje, obrazovanje i vaspitanje redovnih i vanrednih učenika kroz teorijsku i različite oblike praktične nastave, a sve to kroz privredno poslovanje i pružanje ugostiteljsko turističkih usluga u Školskoj radionici hotel “Palas”. Na ovaj način Škola pruža moderno obrazovanje i vaspitanje uz ostvarivanje svih oblika kabinetske nastave, praktične nastave, praktične nastave u bloku, profesionalne i ferijalne prakse za deset, većinom, reformisanih obrazovnih profila prema zahtevima privrede. Kao primer dobre prakse, svakako, treba pomenuti i hotel “Mažestik”, koji ima višedecenijsku saradnju sa Ugostiteljsko turističkom školom. Tu se učenici završne godine Škole “bruse” u vrhunske kadrove, a najbolji automatski dobijaju ponudu da se kao zaposleni pridruže timu ovog renomiranog hotela – podvukao je gospodin Cvetković i dodao da bi uz ove primere, trebalo spomenuti i restoran “Staro zdanje” u Novom Sadu, kao sastavni deo SŠ “Svetozar Miletić” i restoran “Istra”, Ugostiteljsko turističke škole sa domom učenika u centru Vrnjačke Banje, koji služe kao školske radionice za učenike ugostiteljske struke, i daju im mogućnost praktične nastave uz nadzor njihovih nastavnika. Sa ovog mesta data je podrška dualnom obrazovanju koje će uvođenjem redovne prakse, mladim kuvarima, konobarima, recepcionarima, sobaricama i dr., rezultirati produkcijom još kvalitetnijih kadrova. Reč koja dolazi iz stuke, i koja ima potvrdu u praksi je ona koja se mora respektovati. Uz brojne zlatne, srebrne i bronzane medalje, koje su zasluženo dobili najbolji, podrška dualnom obrazovanju je sigurno jedan od najvažnijih benefita 30. Zbora ugostiteljskih i turističkih radnika Srbije.

6 thoughts on “ZBOR USPEŠNO OKONČAN”

1. I see you don’t monetize your blog, don’t waste your traffic, you can earn extra
    bucks every month. You can use the best adsense alternative for any
    type of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe’s tips monetize your website

2. Hi. I see that you don’t update your blog too often. I
    know that writing content is time consuming and boring. But did you know
    that there is a tool that allows you to create new articles using existing content (from
    article directories or other blogs from your niche)? And it does it very well.
    The new posts are high quality and pass the copyscape test.
    Search in google and try: miftolo’s tools

3. When someone writes an piece of writing he/she retains the idea of a user in his/her brain that
    how a user can know it. So that’s why this paragraph is outstdanding.
    Thanks!

4. Hi. I have checked your sindikatugostiteljstva.rs and i see you’ve got some duplicate content so probably it
    is the reason that you don’t rank high in google. But you can fix this issue fast.

There is a tool that generates content like human,
    just search in google: miftolo’s tools